Promieniowanie słoneczne, oprócz szeregu dobroczynnych efektów związanych przede wszystkim z oddziaływaniem na organizm człowieka promieni podczerwonych i światła widzialnego, wywiera szereg niekorzystnych zmian zależnych głównie od promieniowania ultrafioletowego. Dotyczą one nie tylko pacjentów z nadwrażliwością na światło, ale również osób zdrowych. W przypadku niektórych chorób nawet krótkie ekspozycje na promieniowanie UV mogą powodować pojawianie się lub wyraźne nasilenie zmian skórnych. Choroby te nazywamy fotodermatozami. W chorobach, w których występuje genetycznie uwarunkowany defekt wytwarzania melaniny, promieniowanie ultrafioletowe może wywoływać oparzenia, a nawet poważne uszkodzenia w obrębie skóry. Należą do bielactwo wrodzone i nabyte.
Częste, wieloletnie ekspozycje na promieniowanie ultrafioletowe powodują przedwczesne i przyspieszone starzenie się skóry, zwane fotostrzeniem, a także powstawanie zmian nowotworowych.
Promieniowanie ultrafioletowe jest także głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie lub nasilanie przebarwień.
Leczenie zmian posłonecznych polega przede wszystkim na stosowaniu zabiegów fotoodmładzania (laser VPL) i regeneracji skóry (laser fraxel).
Więcej – czyt. cały artykuł dr n. med. Anny Pury-Rynasiewicz
» Słoneczne starzenie się skóry
» Zmiany posłoneczne